12. Právo dieťaťa na výchovu vo viere

1. Úvodná pieseň
2. Modlitba Otče náš
3. Čítanie zo Sv. písma: Lk 2, 39–49
 
„A keď vykonali všetko podľa Pánovho zákona, vrátili sa do Galiley, do svojho mesta Nazareta. Chlapec rástol a mocnel, plný múdrosti, a Božia milosť bola na ňom.“
 
4. Zamyslenie
Dobrovoľnosť a výchova vo viere
Svätý krst je základ celého kresťanského života, brána do života v Duchu („vitae spiritualis ianua“), a zároveň je bránou, ktorá umožňuje prístup k ďalším sviatostiam. Prostredníctvom krstu sme oslobodení od hriechu a znovuzrodení ako synovia Boží; stali sme sa súčasťou Krista, sme včlenení do Cirkvi a máme podiel na jej misijnom diele. Čistá dobrovoľnosť milosti spásy je podrobne preukázaná v krste dieťaťa. Cirkev a rodičia by odmietli dieťaťu poskytnutie neoceniteľnej milosti stať sa Božím dieťaťom, ak by mu neudelili krst krátko po narodení. Kresťanskí rodičia by mali vedieť, že takto je to v zhode s ich úlohou vychovávateľov v duchu života, ktorý im Boh zveril.
Prostredníctvom kresťanskej výchovy rodičia pomáhajú svojim deťom v tom, aby si každý deň viac uvedomovali dar viery, ktorý prijali. Tým, ako rodičia rozširujú poznanie detí o tajomstve spásy, učia ich žiť život nového človeka v spravodlivosti a svätosti a prispievajú tak k rastu ich duchovného tela. Výchovná misia si žiada od rodičov, aby svojim deťom predkladali všetky súvislosti nevyhnutné pre postupný rozvoj ich osobnosti z kresťanského a aj cirkevného hľadiska. Výchovné poslanie rodiny, v ktorej je odovzdávané a rozširované evanjelium, dosahuje bod, kde sa rodinný život ako taký stáva akýmsi sprievodcom viery a určitým spôsobom kresťanským zasvätením a školou pre nasledovníkov Krista. V rodine všetci členovia evanjelizujú a sú evanjelizovaní.
 
Evanjelizácia v rodine
Rodičia sú mocou svojej duchovnej služby – výchove prostredníctvom svedectva svojich životov, prvými hlásateľmi evanjelia pre svoje deti. Ba čo viac, spoločná modlitba s deťmi, zasväcovanie sa spolu s nimi čítaním Božieho Slova a uvedením detí do dôverností Tela Kristovho prostredníctvom kresťanského zasvätenia, im umožňuje stať sa rodičmi v hlbšom slova zmysle. Jedna z oblastí, kde má rodina nezastupiteľnú úlohu je oblasť náboženskej výchovy, ktorá umožňuje rodine rásť ako „domácej cirkvi“. Náboženská výchova a katechéza detí robia z rodiny skutočný predmet evanjelizácie a apoštolátu v rámci Cirkvi. Rozprávame teda o práve vnútorného spojenia s princípom náboženskej slobody.
 
Podpora ostatných inštitúcií
Rodiny a obzvlášť rodičia sú slobodní vo výbere typu náboženstva a morálnej výchovy pre svoje deti a to v zhode s ich vlastným presvedčením. Aj keď zverili túto zodpovednosť cirkevným inštitúciám alebo školám spravovaným duchovnými osobami, ich výchovná prítomnosť by mala pokračovať, aby bola trvalou a aktívnou.
Aby kresťanskí rodičia mohli náležite naplniť svoje poslanie výchovy, Cirkev a štát majú povinnosť dať rodinám všetku dostupnú pomoc, aby mohli primerane uskutočňovať výchovné úlohy. Preto je potrebné poukázať na potrebu osobitej solidarity medzi rodinami. Môže sa to uskutočňovať rôznymi spôsobmi, napríklad prostredníctvom asociácií rodín pre rodiny. Je dôležité, že rodiny sa snažia vytvoriť si medzi sebou putá solidarity. Toto im umožňuje pomáhať si navzájom vo výchove: rodičia sú vychovávaní inými rodičmi a deti ostatnými deťmi. Takto sa vytvára tradícia vo výchove, ktorá naznačuje silu charakteru „domácej cirkvi“, ktorá je vlastná rodine.
 
5. Úvaha predsedajúceho
 
6. Dialóg
Ako je možné preniesť na dieťa už od útleho veku kresťanské formovanie, ktoré je v spojení s darom krstu?
Ako inak okrem zbožnosti praktizovanej v rodine je možné voviesť dieťa do ďalších aktivít viery: farnosť, skupiny, iné iniciatívy?
 
7. Predsavzatie
 
8. Modlitba Zdravas Mária a prosba:
Kráľovná rodiny, oroduj za nás!
 
9. Modlitba – Evangelium Vitae
Ó, Mária, úsvit nového sveta, Matka žijúcich,
tebe zverujeme vec života:
zhliadni, Matka, na nespočetné zástupy detí,
ktorým nie je dovolené prísť na svet,
chudobných, ktorí zápasia s ťažkosťami života,
mužov a žien – obetí neľudského násilia,
starých a chorých zabitých z ľahostajnosti
alebo z nepravého súcitu.
Daj, aby všetci veriaci v tvojho Syna
dokázali otvorene a s láskou ohlasovať
ľuďom našej doby Evanjelium života.
Vypros im milosť, aby ho prijímali
ako stále nový dar, 
aby pociťovali radosť a vďačnosť z jeho slávenia po celý život, 
vypros im odvahu, činné a vytrvalé svedectvo o ňom,
aby mohli budovať so všetkými ľuďmi dobrej vôle,
civilizáciu pravdy a lásky
na česť a slávu Boha Stvoriteľa, ktorý miluje život.
 
10. Záverečná pieseň