3. Rodina ako srdce evanjelizácie

1. Úvodná pieseň
2. Otče náš
3. Čítanie zo Svätého písma: Lk 4, 14–19
 
Ježiš sa v sile Ducha vrátil do Galiley a chýr o ňom sa rozniesol po celom kraji. Učil v ich synagógach a všetci ho oslavovali. Prišiel aj do Nazareta, kde vyrástol. Podľa svojho zvyku vošiel v sobotu do synagógy a vstal, aby čítal. Podali mu knihu proroka Izaiáša. Keď knihu rozvinul, našiel miesto, kde bolo napísané:
„Duch Pána je nado mnou,
lebo ma pomazal,
aby som hlásal evanjelium chudobným.
Poslal ma oznámiť zajatým, že budú prepustení,
a slepým, že budú vidieť;
utláčaných prepustiť na slobodu.
a ohlásiť Pánov milostivý rok.“
 
4. Zamyslenie
Jednou zo základných úloh kresťanskej rodiny je jej duchovná úloha – slúžiť pri budovaní Božieho kráľovstva podieľaním sa na živote a poslaní Cirkvi. Je povolaná svojím špecifickým spôsobom – vytvárať dôverné spoločenstvo života a lásky, a tak aktívne a zodpovedne slúžiť spoločnosti i Cirkvi.
 
Spoločenstvo života a lásky
Odkedy je kresťanská rodina spoločenstvom, v ktorom sú vzťahy obnovované Kristom cez vieru a sviatosti, manželia by mali tvoriť „pár“ a rodičia s deťmi „rodinu“ – „byť jedno srdce a jedna myseľ“ (Sk 4, 32) vo viere, v spoločnom apoštolskom zápale, ktorý ich oživuje a cez ich oddanie sa službe cirkevným a občianskym komunitám. Kresťanská rodina buduje Božie kráľovstvo aj prostredníctvom každodennej reality. Svoj podiel na poslaní Krista a Jeho Cirkvi v tomto svete nachádza a uskutočňuje v láske medzi mužom a ženou a ostatnými členmi. Tá totiž tvorí jadro poslania rodiny v skutočnej Cirkvi.
 
Rodina ako ohlasovateľka evanjelia
Kristovu živú prítomnosť vo svete a v Cirkvi rodina prejavuje zrelou láskou medzi manželmi, veľkorysou plodnosťou, súdržnosťou, oddanosťou a spôsobom, akým všetci členovia rodiny pracujú na spoločnom diele.
Rodina je povolaná aj učiť a Cirkev má záujem, aby túto úlohu vykonávali tí, ktorí boli k schopnosti vyučovať posilnení milosťami plynúcimi zo sviatosti manželstva a z charizmy príznačnej pre ich rodinné spoločenstvo.
 
Náboženské vzdelávanie
Nezastupiteľnou úlohou rodiny je vyučovanie náboženstva, ktoré umocňuje jej rast ako domácej cirkvi. A je to aj právo vychádzajúce z princípu náboženskej slobody. Rodičia si môžu slobodne podľa svojho presvedčenia zvoliť, aká bude náboženská a morálna výchova ich detí. Aj keď ďalšie vzdelávanie zveria cirkevnej škole alebo cirkevnej inštitúcii, ich prítomnosť v tejto oblasti by mala ostať stálou a aktívnou. Katechetizácia detí robí z rodiny skutočného sprostredkovateľa radostnej zvesti a apoštola Cirkvi.
 
5. Úvaha predsedajúceho
 
6. Dialóg
Prečo sú rodičia prvými a najdôležitejšími učiteľmi a vychovávateľmi svojich detí a prečo je vzdelávanie a výchova detí ich právom i povinnosťou?
Sú si rodičia vedomí vlastnej zodpovednosti za sprostredkovanie evanjelia a viery svojim deťom?
 
7. Predsavzatie
 
8. Modlitba Zdravas Mária a prosba:
Kráľovná rodiny, oroduj za nás!
 
9. Modlitba za rodinu
 
10. Záverečná pieseň