4. Duch Svätý a Cirkev

1. Úvodná pieseň
2. Modlitba Otče náš
3. Čítanie zo Svätého písma: Sk 2, 1–12
 
Keď prišiel deň Turíc, boli všetci vedno na tom istom mieste. Tu sa náhle strhol hukot z neba, ako keď sa ženie prudký vietor, a naplnil celý dom, v ktorom boli. I zjavili sa im akoby ohnivé jazyky, ktoré sa rozdelili, a na každom z nich spočinul jeden. Všetkých naplnil Duch Svätý a začali hovoriť inými jazykmi; ako im Duch dával hovoriť. V Jeruzaleme boli Židia, nábožní ľudia zo všetkých národov, čo sú pod nebom. Keď sa teda strhol tento hukot, mnoho sa ich zbehlo a boli zmätení, lebo každý ich počul hovoriť svojím jazykom. I stŕpli a udivení vraveli: „Nie sú títo všetci, čo tu hovoria, Galilejčania? A ako to, že ich každý z nás počuje vo svojom vlastnom jazyku, v ktorom sme sa narodili? My, Parti, Médi, Elamčania, obyvatelia Mezopotámie, Judey a Kapadócie, Pontu a Ázie, Frýgie a Pamfýlie, Egypta a líbyjských krajov okolo Cyrény, prisťahovaní Rimania, Židia aj prozelyti, Kréťania i Arabi: počujeme ich vo svojich jazykoch hovoriť o veľkých Božích skutkoch.“ Všetci žasli a v rozpakoch si vraveli: „Čo to má znamenať?“
 
4. Čítanie z učenia Cirkvi
1. Keď bolo dielo vykúpenia dokončené, zoslal Otec v deň Turíc Ducha Svätého, aby posväcoval veriacich a dal im prístup k sebe skrze Krista v tom istom Duchu. Duch Svätý prebýva v Cirkvi a v srdciach veriacich ako v chráme a pôsobí v nich a dosvedčuje, že sú adoptívne deti Otca.
 
2. Duch Svätý vedie Cirkev k plnej pravde, dáva jej rôzne dary a okrášľuje ju svojím ovocím. Skrze silu Evanjelia, omladzuje Cirkev a vedie ju k zavŕšeniu jednoty s Kristom, Ženíchom Cirkvi. Takto sa celá Cirkev zjavuje ako jeden ľud zhromaždený vďaka jednote Otca, Syna a Ducha Svätého. Tento ľud žije v dôstojnosti a slobode Božích detí; jeho zákonom je nové prikázanie milovať, ako Kristus miloval nás. Jeho cieľom je šíriť Božie kráľovstvo, ktoré je určené všetkým ľuďom, ako semeno jednoty, nádeje a spásy.
 
3. Duch Svätý pripravuje ľudí, predchádza ich svojou milosťou, aby ich pritiahol ku Kristovi. Zjavuje im vzkrieseného Pána, pripomína im Jeho slová a otvára im ducha, aby chápali Jeho smrť a zmŕtvychvstanie. Sprítomňuje im Kristovo tajomstvo predovšetkým v Eucharistii, aby ich zmieril a uviedol do spoločenstva s Bohom, aby im umožnil prinášať „veľa ovocia“ (KKC 737).
 
4. Duch prichádza na pomoc našej slabosti, lebo nevieme ani to, za čo sa máme modliť a sám Duch sa prihovára za nás nevysloviteľnými vzdychmi. Jeho milosť v nás vzbudzuje vieru, obrátenie srdca a vernosť Otcovej vôli.
 
5. Rodičia odovzdávajú vieru v Ducha Svätého svojim deťom od prvej chvíle ich života, ak žijú podľa Ducha. Keď sú deti schopné chápať, je potrebné primerané vysvetlenie vo vzťahu k životu. Zvlášť vhodné momenty sú: príprava a slávenie sviatostí uvádzania do kresťanského života, predovšetkým sviatosť birmovania, počúvanie Božieho Slova a uvažovanie o jeho požiadavkách, účasť na sviatostnom živote Cirkvi. Mimoriadne účinný moment nastáva vtedy, keď sa im pomôže pochopiť potreba ich spojenia s Kristom v každodennom živote a keď sami majú záujem odovzdávať radosť Ježišovho posolstva svojim priateľom a vrstovníkom.
 
5. Úvaha predsedajúceho
 
6. Dialóg
Môžeme povedať, že kresťanské rodiny poznajú Ducha? Ako sa ukazuje toto poznanie?
Aké sú hlavné úlohy Ducha Svätého v Cirkvi a v rodine ako „domácej cirkvi“?
Akú úlohu zohráva Duch Svätý vo sviatostiach uvádzania do kresťanského života: krst, birmovanie a prvé sv. prijímanie? Ako to deti môžu objaviť?
 
7. Predsavzatie
 
8. Modlitba Zdravas Mária a prosba
Kráľovná rodiny, oroduj za nás!
 
9. Modlitba za rodinu
Všemohúci a večný Bože, Ty si zoslal svojho Ducha na apoštolov, zošli svojho Ducha aj na nás, aby sme boli vernými svedkami lásky, ktorú si určil za poznávací znak učeníkov Tvojho Syna, lebo Ty žiješ a kraľuješ na veky vekov.
 
10. Záverečná pieseň