4. Rodina, odovzdávateľka čností a ľudských hodnôt

A. Úvodná pieseň
B. Modlitba Otče náš
C. Čítanie zo Svätého písma: Jn 1, 43 – 51
 
Na druhý deň sa Ježiš rozhodol odísť do Galiley. Stretol Filipa a povedal mu: „Poď za mnou!“ Filip bol z Betsaidy, z Ondrejovho a Petrovho mesta. Filip sa stretol s Natanaelom a povedal mu: „Našli sme toho, o ktorom písal Mojžiš v Zákone a Proroci, Ježiša, Jozefovho syna z Nazareta.“ Natanael mu vravel: „Môže byť z Nazareta niečo dobré?!“ Filip mu odpovedal: „Poď a uvidíš!“ Keď Ježiš videl prichádzať Natanaela, povedal o ňom: „Toto je pravý Izraelita, v ktorom niet lesti.“ Natanael sa ho opýtal: „Odkiaľ ma poznáš?“ Ježiš mu vravel: „Videl som ťa prv, ako ťa Filip zavolal, keď si bol pod figovníkom.“ Natanael mu povedal: „Rabbi, ty si Boží Syn, ty si kráľ Izraela!“ Ježiš mu odvetil: „Veríš preto, že som ti povedal: Videl som ťa pod figovníkom? Uvidíš väčšie veci ako toto.“ Potom mu povedal: „Veru, veru, hovorím vám: Uvidíte otvorené neho a Božích anjelov vystupovať a zostupovať na Syna človeka.“
 
D. Čítanie z cirkevných dokumentov
1. Rodina, zrodená z intímneho spoločenstva a manželskej lásky, založená na manželstve muža a ženy, je prvotným miestom medziosobných vzťahov, základom života osôb a prototypom každej sociálnej organizácie. Táto kolíska života a lásky je vhodné miesto, kde sa človek rodí a rastie, kde dostáva prvé poznatky o pravde a láske, kde sa učí, čo znamená milovať a byť milovaný, a teda čo znamená byť osobou. Rodina je prirodzenou komunitou, kde sa získavajú prvé skúsenosti a prvé vedomosti o ľudskom sociálnom správaní, pretože v nej sa objavuje nielen osobný vzťah medzi «ja» a «ty», ale robí sa aj krok smerom k «my». Vzájomná odovzdanosť muža a ženy, ktorí sú spojení v manželstve, vytvára životné prostredie, v ktorom dieťa môže rozvíjať svoje schopnosti, uvedomovať si svoju dôstojnosť a pripravovať sa na prijatie svojho jedinečného a neopakovateľného osudu. V klíme prirodzenej náklonnosti, ktorá zjednocuje členov rodinného spoločenstva, každá osoba musí byť uznávaná a každej osobe musí byť daná zodpovednosť v rámci jej jedinečnosti.
 
2. Rodina človeka vychováva vo všetkých dimenziách k plnosti jeho dôstojnosti. Je najvhodnejším prostredím na odovzdávanie kultúrnych, etických, sociálnych, duchovných a náboženských hodnôt, ktoré sú podstatné pre rozvoj a blaho tak samotných členov rodiny, ako aj celej spoločnosti. Je prvou školou sociálnych čností, ktoré potrebujú všetky národy. Rodina osobám pomáha rozvíjať niektoré základné čnosti, ktoré sú nevyhnutné na formovanie slobodných, čestných a zodpovedných občanov, ako je pravda, spravodlivosť, solidarita, pomoc slabšiemu, láska k druhým, tolerancia atď.
 
3. Rodina je najlepšou školou na vytváranie spoločenských a bratských vzťahov vzhľadom na súčasný individualistický trend. Vskutku láska, ktorá je dušou rodiny vo všetkých jej rozmeroch, je možná, len ak existuje úprimné odovzdanie sa druhým. Milovať znamená dávať a prijímať to, čo sa nedá kúpiť ani predať, ale len slobodne a vzájomne darovať. Vďaka láske je každý člen rodiny uznávaný, prijímaný a rešpektovaný vo svojej dôstojnosti. Z lásky sa rodia vzťahy prežívané ako bezplatné dávanie sa, vzťahy nezištnosti a hlbokej solidarity. Ako ukazuje skúsenosť, rodina každý deň vytvára sieť medziosobných vzťahov a vychováva k životu v spoločnosti v ovzduší úcty, spravodlivosti a naozajstného dialógu.
 
4. Kresťanská rodina deťom umožňuje zistiť, že starí rodičia a starší ľudia nie sú neužitoční, hoci nie sú produktívni, že nie sú na ťarchu, hoci potrebujú nezištnú a neustálu starostlivosť svojich detí a vnukov, keďže nové generácie učí, že okrem ekonomických a úžitkových hodnôt existujú aj iné dobrá: ľudské, kultúrne, morálne a sociálne, ktoré sú dokonca ešte väčšie.
 
5. Rodina pomáha objavovať sociálnu hodnotu vlastnených dobier. Stôl, pri ktorom sa všetci delia o spoločné jedlo, prispôsobené zdraviu a veku jednotlivých členov, je jednoduchým, ale veľmi účinným príkladom, ako objavovať sociálny zmysel stvorených dobier. Dieťa takto absorbuje kritériá a postoje, ktoré mu neskôr pomôžu žiť v širšej rodine, ktorou je spoločnosť.
 
E. Zamyslenie vedúceho
F. Dialóg
G. Záväzky
H. Modlitba spoločenstva
I. Modlitba za rodinu
J. Záverečná pieseň