6. Práva dieťaťa
1. Úvodná pieseň
2. Modlitba Otče náš
3. Čítanie zo Svätého písma: Lk 2,9–11
„Tu zastal pri nich Pánov anjel a ožiarila ich Pánova sláva. Zmocnil sa ich veľký strach, ale anjel im povedal: „Nebojte sa. Zvestujem vám veľkú radosť, ktorá bude patriť všetkým ľuďom: Dnes sa Vám v Dávidovom meste narodil Spasiteľ, Kristus Pán.“
4. Zamyslenie
Krehkosť a vzácnosť života dieťaťa
Ľudský život sa pred narodením aj po ňom nachádza vo vážnom nebezpečenstve: „Skôr, než som ťa utvoril v matkinom živote, poznal som ťa, skôr, než si vyšiel z lona, zasvätil som ťa...“ (Jer 1,5), život každého človeka je od samého začiatku súčasťou Božieho plánu.Ako si vôbec môže niekto myslieť, že okamih tohto obdivuhodného procesu odhalenia života by mohol byť oddelený od múdreho a milujúceho diela Stvoriteľa a ponechaný ako korisť ľudského rozmaru?
Nový zákon predstavuje potvrdenie hodnoty života od jeho samého začiatku; hodnota osobnosti od okamihu počatia je oslavovaná prostredníctvom stretnutia medzi Pannou Máriou a Alžbetou a medzi dvoma deťmi, ktoré tieto ženy nosili vo svojom lone. Je to práve dieťa, ktoré zjaví príchod Mesiášovej éry. V ich stretnutí sa spasiteľná sila prítomnosti Syna Božieho medzi ľuďmi stáva po prvý krát účinnou. Ako napísal sv. Ambróz: „Príchod Márie a požehnanie Pánovej prítomnosti sú rýchlo zjavené. Alžbeta bola prvá, ktorá počula hlas, ale Ján bol prvý, ktorý zažil tú veľkú milosť. Alžbeta počula na základe zákonitostí prírody (dieťa sa v nej pohlo); Ján sa pohol, pretože vycítil zázrak.“
Práva, ktoré ochraňujú deti
Každý človek, ktorý je úprimne otvorený pravde a dobru, môže dôjsť k poznaniu prirodzeného zákona (Rim 2, 14–15) o posvätnej hodnote ľudského života od jeho úplného začiatku až po jeho koniec, a takto môže potvrdiť právo každej ľudskej bytosti mať toto základné dobro uctievané na najvyššom stupni. Na pochopení tohto práva je založené každé ľudské a politické spoločenstvo.
V súčasnosti existuje veľké množstvo slabých a bezbranných ľudských bytostí, zvlášť nenarodených detí, ktorých základné právo na život bolo pošliapané. Ľudský život pochádza od Boha, je to Jeho dar, Jeho predstava a odtlačok, je to zdieľanie Jeho dychu života. Preto je Boh jediným Pánom života: človek nemôže so životom nakladať podľa svojej vôle. Posvätnosť života prerastá do jeho neporušiteľnosti, je zapísaná od počiatku v ľudskom srdci, v jeho svedomí.
Život človeka je tým najväčším dobrom, ktoré všetci musia ochraňovať. Preto Všeobecná deklarácia ľudských práv ubezpečuje, že „každý človek má právo na život“ (čl. 3) a Charta práv rodiny koncipovaná Sv. Stolicou (1983) stanovuje, že „ľudský život musí byť rešpektovaný a ochraňovaný v plnej miere od okamihu počatia“ (čl. 4). Preto „deti pred narodením aj po ňom, majú právo na zvláštnu ochranu a pomoc...“ (čl. 4, d). Takto si plody ľudských generácií, od prvého okamihu svojej existencie, vyžadujú bezpodmienečný rešpekt, to znamená, že musia byť rešpektované a pokladané za osobu spolu s priznaním práva osôb, a to hlavne neporušiteľného práva všetkých nevinných ľudských bytosti na život.
V rodine, ktorá je spoločenstvom osôb, musí byť deťom venovaná osobitná pozornosť, a to prostredníctvom rozvíjania hlbokej úcty k ich osobnej dôstojnosti, ako aj veľká úcta a záujem o ich práva. Táto pravda platí pre každé dieťa, ale stáva sa naliehavejšou, čím menšie je dieťa a čím viac čokoľvek potrebuje, keď je choré, trpiace, alebo postihnuté.
Všetko, čo bolo povedané o dôstojnosti ľudskej osoby, musí byť aplikované aj na ešte nenarodené deti, pretože nie narodením sa udeľuje dôstojnosť človeku, ale samotným faktom bytia človeka s racionálnou podstatou, a toto platí od prvého okamihu po počatí. Je to preto, že Boh miluje každú bytosť pre ňu samotnú. Ba čo viac, v prípade nenarodených detí sa tá istá dôstojnosť zjednocuje s ich nesmiernou krehkosťou.
5. Úvaha predsedajúceho
6. Dialóg
Aké je základné právo dieťaťa? Sú tieto práva vhodne uplatnené (patria dieťaťu ako takému), alebo vychádzajú z úsudku spoločnosti?
Rešpektovanie práv dieťaťa je otázkou civilizácie. Ako k tomu prispieva kresťanské učenie?
7. Predsavzatie
8. Modlitba Zdravas Mária a prosba:
Kráľovná rodiny, oroduj za nás!
9. Modlitba – Evangelium Vitae
Ó, Mária, úsvit nového sveta, Matka žijúcich,
tebe zverujeme vec života:
zhliadni, Matka, na nespočetné zástupy detí,
ktorým nie je dovolené prísť na svet,
chudobných, ktorí zápasia s ťažkosťami života,
mužov a žien – obetí neľudského násilia,
starých a chorých zabitých z ľahostajnosti
alebo z nepravého súcitu.
Daj, aby všetci veriaci v tvojho Syna
dokázali otvorene a s láskou ohlasovať
ľuďom našej doby Evanjelium života.
Vypros im milosť, aby ho prijímali
ako stále nový dar,
aby pociťovali radosť a vďačnosť z jeho slávenia po celý život,
vypros im odvahu, činné a vytrvalé svedectvo o ňom,
aby mohli budovať so všetkými ľuďmi dobrej vôle,
civilizáciu pravdy a lásky
na česť a slávu Boha Stvoriteľa, ktorý miluje život.
10. Záverečná pieseň