8. Ľudová zbožnosť
1. Úvodná pieseň
2. Modlitba Otče náš
3. Čítanie zo Svätého písma: Lk 2, 41–52
Jeho rodičia chodievali každý rok do Jeruzalema na veľkonočné sviatky. Keď mal dvanásť rokov, tiež išli, ako bývalo na sviatky zvykom. A keď sa dni slávností skončili a oni sa vracali domov, zostal chlapec Ježiš v Jeruzaleme, čo jeho rodičia nezbadali. Nazdávali sa, že je v sprievode. Prešli deň cesty a hľadali ho medzi príbuznými a známymi. No nenašli. Vrátili sa teda do Jeruzalema a tam ho hľadali. Po troch dňoch ho našli v chráme. Sedel medzi učiteľmi, počúval ich a kládol im otázky. Všetci, čo ho počuli, žasli nad jeho rozumnosťou a odpoveďami. Keď ho zazreli, stŕpli od údivu a Matka mu povedala: „Syn môj, čo si nám to urobil? Pozri, tvoj otec i ja sme ťa s bolesťou hľadali!“ On im odpovedal: „Prečo ste ma hľadali? Nevedeli ste, že mám byť tam, kde ide o môjho Otca?“ Ale oni nepochopili slovo, ktoré im hovoril. Potom sa s nimi vrátil do Nazareta a bol im poslušný. A jeho matka zachovávala všetky slová vo svojom srdci. A Ježiš sa vzmáhal v múdrosti, veku a v obľube u Boha i u ľudí.
4. Čítanie z učenia Cirkvi
1. Hoci je liturgia vrcholom, ku ktorému smerujú všetky činnosti Cirkvi a prameňom, z ktorého vychádzajú, nevyčerpáva všetky jej aktivity alebo duchovný život veriacich. Okrem účasti na liturgii Cirkev podporuje a odporúča niektoré slávenia a pobožnosti ľudovej zbožnosti. Niekedy si ľudová zbožnosť osvojuje prejavy, ktoré jasne vychádzajú z autentickej skúsenosti viery kresťanov a religiozity, inokedy musí Cirkev očisťovať tieto prejavy od omylov, neprimeraného vyzdvihovania, alebo dokonca prvkov povier.
2. Dlhoročná skúsenosť Cirkvi potvrdzuje, že tento druh zbožnosti priniesol bohaté ovocie kresťanského života v rodinách a národoch. Cirkev na základe svojej skúsenosti a vo svetle Ducha Svätého verí, že táto zbožnosť môže naďalej ponúkať veľkú službu pravej inkulturovanej viere, podľa rôznosti národov a kontinentov.
3. Ľudová zbožnosť má veľa prejavov počas liturgického roka, zvlášť počas Veľkého pôstu, Svätého týždňa a Veľkonočného trojdnia. Počas cezročného obdobia existuje veľa pobožností k Panne Márii, za zomrelých a k svätým. Púte, návštevy pútnických miest a cintorínov, procesie atď. sú neoddeliteľnou súčasťou tejto zbožnosti.
4. Kresťanská rodina bola vždy veľmi úzko spojená s týmito prejavmi zbožnosti, zvlášť púťami a návštevami mariánskych svätýň, z ktorých niektoré sú dnes známe po celom svete. Rodiny prenášali tento zvyk z rodičov na deti. Aj dnes mnoho kresťanských rodín prichádza so svojimi deťmi na tieto mariánske pútnické miesta, kde nielen prejavujú svoju zbožnosť, ale aj pristupujú k sviatosti zmierenia a prijímajú Eucharistiu.
5. Spolu s týmito prejavmi existujú aj iné každodenné prejavy, ako modlitba pri jedle, spoločná modlitba ruženca, požehnanie auta alebo domu, púte do svätýň svojho patróna, prosba za dážď alebo ochranu pred pohromami a iné.
6. Keď viera sformovala tieto náboženské zvyky a úkony, je pre kresťanských rodičov dobré v nich pokračovať a odovzdávať ich jednoduchého, ale dôležitého ducha svojim deťom a prežívať svoj vzťah
s Bohom nielen počas mimoriadnych situácií vo svojom živote, ale aj v tých každodenných.
7. Naviac, tieto úkony mali a stále majú veľký vplyv na identitu národov a vonkajšie prejavy vyznávanej viery. Keď sa tieto prejavy preniesli do spoločenského vyjadrenia, stali sa radostným dôkazom viery kresťana pre neveriacich a povzbudením pre vlažných.
5. Úvaha predsedajúceho
6. Dialóg
Prečo je ľudová zbožnosť dôležitá v kresťanskom živote? Nie je to niečo, čo má malú hodnotu?
Vedie ľudová zbožnosť k tomu, že sa uctieva Panna Mária a nejaký svätec viac ako Boh? Prečo?
Môžete spomenúť nejaké pomýlené nesprávne prejavy ľudovej zbožnosti?
7. Predsavzatie
8. Modlitba Zdravas Mária a prosba:
Kráľovná rodiny, oroduj za nás!
9. Modlitba za rodinu
Bože, náš Otče, Ty si nám dal Svätú rodinu ako žiarivý vzor; láskavo dopraj, aby sme ju nasledovali vo vzájomnej láske a v rodinných čnostiach, a tak dosiahli večnú blaženosť v Tvojom nebeskom domove. Skrze Krista nášho Pána.
10. Záverečná pieseň