8. Rodina ako spoločenstvo modlitby

1. Úvodná pieseň
2. Otče náš
3. Čítanie zo Svätého písma: Mt 7, 7–11
 
Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám! Lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde, a kto klope, tomu otvoria. Alebo je medzi vami človek, čo by podal synovi kameň, keď ho prosí o chlieb? Alebo keby pýtal rybu, čo by mu dal hada? Keď teda vy, hoci ste zlí, viete dávať dobré rady svojim deťom, o čo skôr dá váš Otec, ktorý je na nebesiach, dobré veci tým, čo ho prosia.
 
4. Zamyslenie
Modlitba je stretnutím s Ježišom Kristom. Slová, ktorými svojim učeníkom prisľúbil svoju prítomnosť, platia obzvlášť pre rodinu: „A zasa vám hovorím: Ak budú dvaja z vás na zemi jednomyseľne prosiť o čokoľvek, dostanú to od môjho Otca, ktorý je na nebesiach. Lebo kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi.“ (Mt 18, 19–20)
 
Modlitba nás otvára láske k bratom a sestrám
Kňazstvo pokrstených manželov a členov rodiny tvorí v podstate základ ich poslania a premieňa ich skrze Ježiša Krista na Bohu príjemné duchovné obety (1 Pt 2, 5). Kresťanské spoločenstvá sa musia stať nefalšovanou školou modlitby, kde stretnutie s Kristom nie je len úpenlivou prosbou o pomoc, ale aj vzdávaním vďaky, chválou, adoráciou, kontempláciou, načúvaním a vášnivou oddanosťou, až kým sa srdce skutočne nezamiluje. Otvorenie srdca Božej láske otvára srdce aj láske k bratom a sestrám a uschopňuje k pretváraniu dejín podľa Božej vôle.
 
Priúčanie detí modlitbe
Osobitnou zodpovednosťou rodičov, ku ktorej sú uschopnení milosťami vyplývajúcimi zo sviatosti manželstva, je pomáhať deťom pri objavovaní Božích tajomstiev, viesť ich k úcte a k osobnému vzťahu s Bohom, k láske voči blížnemu a učiť ich modlitbe.
Osobný príklad a živé svedectvo rodičov majú v priúčaní detí modlitbe zásadné a nenahraditeľné miesto. Spoločná modlitba rodičov a detí má moc preniknúť do hĺbky detského srdca tak, že to žiadna udalosť jeho budúceho života nebude môcť vymazať.
Prostredníctvom modlitby človek veľmi jednoducho objavuje svoju subjektivitu, svoje „ja“. V modlitbe ľudské „ja“ zažije, čo znamená bytie. A to platí aj pre rodinu (napr. pri modlitbe „Otče náš“), ktorá nie je len základnou stavebnou časticou spoločnosti, ale aj subjektom samým o sebe. Modlitba posilňuje a zjednocuje ducha rodiny.
 
Modlitba v rodine a na bohoslužbe
Zmyslom modlitby v rodine je okrem iného zasvätiť deti do modlitby Cirkvi. Účasť všetkých členov rodiny na slávení Eucharistie a ostatných sviatostí napomáha vstupu detí do Cirkvi.
Bohoslužba je „schôdzkou na najvyššej úrovni“. Je to privilegované miesto na katechizáciu Božieho ľudu. Je zdrojom, z ktorého Cirkev čerpá svoje sily. A cez sviatosti, no obzvlášť cez Eucharistiu, pracuje Kristus na premene svojho ľudu.
 
5. Úvaha predsedajúceho
 
6. Dialóg
Aké výhody má spoločná modlitba rodičov s ich deťmi?
Aký je vzájomný vzťah medzi modlitbou v rodine a modlitbou na bohoslužbe? Obe sú potrebné.
 
7. Predsavzatie
 
8. Modlitba Zdravas Mária a prosba:
Kráľovná rodiny, oroduj za nás!
 
9. Modlitba za rodinu
 
10. Záverečná pieseň