Hodnota 8: Spravodlivosť

P. Sergio G. Román
 
Právo na prácu
Angela je vynikajúca sekretárka; má dlhoročnú skúsenosť a dobré vystupovanie. Kvôli ekonomickej kríze firmu, v ktorej pracovala dlhé roky, zatvorili a zamestnancov prepustili.
Zrazu sa ocitla na ulici, bez práce a bez mladosti. Kto dá prácu osobe po štyridsiatke? Tak sa začalo dlhé putovanie od firmy k firme, pokusy založiť si vlastný podnik – predávanie lacných rároh v stánku na trhu – , a tiež opatrovanie detí zamestnanej matky. Jeden príbuzný jej vybavil miesto v podniku, ktorý potreboval sekretárku na polovičný úväzok, za polovičnú mzdu, bez záruky a bez dovolenky. Teraz pracuje ako otrokyňa, každý jej rozkazuje robí nadčasy, ktoré jej nikto neprepláca, vždy v strachu, že ju prepustia.
„To nie je spravodlivé! Prečo ich nedáš na súd?“, pýtame sa jej. „Pretože potrebujem prácu, hoci je to nespravodlivé.“ Koľkí musia sú tak ako ona pracovať v nespravodlivých podmienkach? A ešte si ich zamestnávatelia, ktorým chýba svedomie, myslia, že im tým robia veľkú milosť.
 
Čo je to spravodlivosť?
Je to niečo také dôležité, že Sväté písmo dáva Bohu prívlastok „Spravodlivý“. Spravodlivosť sa definuje ako „dať každému to, čo mu patrí“ a osoba, ktorá vie dať každému to, čo mu náleží, je spravodlivá. Spravodlivý nie je len ten, kto dodržuje zákon, ale ten, kto aj žije duchom zákona.
Ľudia, ktorí sa obmedzujú na rigorózne dodržiavanie zákona, môžu byť čo do zákona čistí, ale nemusia byť spravodliví. Existujú zákony, ktoré nie sú spravodlivé a ktoré preto nie sme povinní plniť, práve naopak, vo svedomí sme povinní ich neplniť. Napríklad Hitlerove zákony, ktoré prikazovali zabíjať mentálne zaostalých, homosexuálov, židov, cigánov a všetkých tých, ktorí nepatrili k čistej árijskej rase. Takéto zákony sa nesmú plniť, odvolávajúc sa na to, že my ich musíme len poslúchať.
 
Spravodlivosti sa učíme doma
Počas púte Mexickej arcidiecézy do Baziliky v Guadalupe som videl deti, ktoré zbierali podpisy pod petíciu, ktorá protestovala proti zákonom umožňujúcim potrat vo Federálnom dištrikte. Tieto deti robia to, čo vidia robiť svojich rodičov, a stotožňujú sa s nimi. Učia sa byť bojovníkmi za spravodlivosť ... a už nimi sú!
Dôležité nie je to, aby deti neustále opakovali frázu, „mám právo na ...“, ale aby sa naučili hovoriť oveľa krajšiu frázu: „Má právo na ...“. Ako všetky ostatné hodnoty, aj spravodlivosť sa dáva do pohybu láskou, ktorú máme k ľuďom. Môžeme sa sťažovať na nespravodlivosti, ktoré sa stávajú každý deň nevinným, ktorých poznáme, ale každá nespravodlivosť spáchaná na nám blízkej milovanej osobe spôsobí nielen to, že sa budeme sťažovať, ale aj to, že sa budeme snažiť dosiahnuť spravodlivosť tým viac, čím bude väčšia naša láska k tomu, kto trpí nespravodlivosťou.  
„Keď horí susedovi brada, namoč svoju bradu do vody“, hovorí jedno z múdrych ľudových prísloví a učí nás zaujímať sa o utrpenia našich blížnych, pretože ak nebudeme bojovať za spravodlivosť a proti zlu, sami sa veľmi skoro staneme obeťami rovnakej nespravodlivosti. 
Výchovou  k spravodlivosti naučíme naše deti cítiť sa byť bratmi všetkých ľudí, blízkych i vzdialených, a zaujímať sa o spoznanie a prežívanie príbehu sveta, v ktorom  žijú. Ak sa rodičia pred deťmi vyjadrujú k tomu, čo sa deje vo svete a prejavujú súcit s tými, ktorí trpia nespravodlivosťou, vychovajú mužov a ženy s úsudkom a princípmi, s víziou, ktorá presahuje malé javisko, na ktorom sa pohybujú, a budú schopní byť skutočnými občanmi sveta, ktorí sa zaujímajú o to, kam speje a ako sa mení. 
Odhaľovať nespravodlivosť a ponúkať prostriedky na jej nápravu je prácou proroka, ktorý to robí v mene Boha; a nezabúdajme, že krstom sme my, Ježišovi učeníci, členmi národa prorokov. Veľmi pekná definícia proroka je, „ten, kto hovorí Bohu o ľuďoch a ľuďom o Bohu“.  
 
Formujeme spravodlivých ľudí ...
  • Keď sa snažíme plniť Boží zákon.
  • Keď sme spravodliví k deťom, počúvajúc ich a rozhodujúc bez nadŕžania.  
  • Keď sme spravodliví k ostatným, predovšetkým k tým, ktorí pre nás pracujú.
  • Keď konáme nielen podľa zákona, ale aj podľa spravodlivosti.
  • Keď dodržiavame zákony aj vtedy, keď na nás nikto nedohliada.
  • Keď posúdime spravodlivo aj osobu, ktorá nám nie je sympatická.
  • Keď pomáhame deťom vidieť hlbšie, aby lepšie poznali situáciu a mohli konať spravodlivo.
  • Keď si priznáme omyl, ospravedlníme sa a napravíme chybu.
  • Keď spravodlivosť prežiarime láskou.