Príhovor kardinála Kevina Farrella, prefekta Dikastéria pre laikov, rodinu a život
Svetový deň starých rodičov a starších ľudí je oslavou. Naozaj sme ho potrebovali po takom ťažkom roku, naozaj potrebujeme oslavovať, starí rodičia a vnúčatá, mladí i starí. "Mali by sme oslavovať a radovať sa", hovorí Otec v podobenstve. Po dramatických mesiacoch ťažkostí sa otvára nová stránka.
Pápež František nás pozýva urobiť krok ďalej, hovorí nám o nehe. Nežnosť voči starším ľuďom je potrebná, pretože, ako pripomína Svätý Otec v posolstve, ktoré vám dnes predkladáme, vírus "bol pre nich oveľa krutejší". Z tohto dôvodu pápež dúfa, že nás navštívi anjel a príde, aby ich potešil v ich samote, a predstavuje si, že tento anjel sa pozerá ako mladý človek, ktorý navštevuje staršieho človeka.
Na druhej strane nám tento deň hovorí aj o nehe, ktorú starí rodičia prejavujú voči svojim vnúčatám, o pevnom vedení, ktorým starší ľudia môžu byť pre mnohé dezorientované deti, najmä v čase, ako je ten, v ktorom žijeme, a v ktorom sa osobné kontakty stali zriedkavými.
Nežnosť nie je len súkromný pocit, ktorý utíši rany, ale spôsob vzťahu k druhým, ktorý by sa mal prežívať aj na verejnosti. Zvykli sme si žiť osamote, neobjímať sa navzájom, považovať druhého za hrozbu pre naše zdravie. Naša spoločnosť, ako nám hovorí pápež v encyklike Fratelli Tutti, je teraz roztrieštená.
Nežnosť sa môže stať spôsobom života, ktorý vychádza zo srdca, z pohľadu, súcitu a premieňa sa na myšlienky a činy preniknuté autentickou láskou. "Ja som vždy s vami" – téma dňa je prísľubom, ktorý každý z nás dostal od Boha, ktorý je každý z nás povolaný opakovať svojim bratom a sestrám. Nežnosť má sociálnu hodnotu, ktorá sa potvrdzuje pri slávení tohto dňa. Je to liek, ktorý všetci potrebujeme, a naši starší ľudia sú tí, ktorí ho môžu poskytnúť. V roztrieštenej a zatvrdnutej spoločnosti, ktorá sa vynára z pandémie, je potrebné nielen očkovanie a hospodárska obnova (hoci zásadná), ale aj opätovné učenie sa umeniu vzťahov. V tomto smere môžu byť starí rodičia a starší ľudia našimi učiteľmi. Aj preto sú takí dôležití.
Posolstvo, ktoré dnes predkladáme, je láskavé a zároveň náročné voči starým rodičom a starším ľuďom. Svätý Otec sa na nich obracia so slovami, láskyplnými slovami, ale zároveň im oznamuje výzvu k "obnovenému povolaniu v rozhodujúcom historickom období". Túto výzvu charakterizujú tri prvky: "sny, pamäť a modlitba". Pánova blízkosť – hovorí pápež – dá silu aj tým najkrehkejším z nás, aby sa vydali na novú cestu, po cestách snov, pamäti a modlitby". Avšak to, čo sa zdá byť najpodstatnejšie, nie je ani tak to, ako sa toto povolanie odmieta, ako skôr skutočnosť, že sa považujú za adresátov špecifického povolania.
V Cirkvi majú starí rodičia a starší ľudia čestné miesto a deň, ktorý oslavujeme, to chce potvrdiť. V pastorácii je každá z našich komunít pozvaná, aby nepovažovala starších ľudí za zákazníkov našich sociálnych služieb, ale aby ich považovala za protagonistov našich programov a aby posilňovala ich duchovnosť. Postaviť starých rodičov a starších ľudí do centra, uchopiť hodnotu ich prítomnosti je zároveň jedinou skutočnou alternatívou ku kultúre vyhadzovania. Opakom plytvania nie sú len skutky charity (hoci sú potrebné), ale pastoračná pozornosť, spočívajúca vo vedomí hodnoty, ktorú predstavujú pre rodiny Cirkev a spoločnosť.
Teraz by som sa chcel zamerať na tému, ktorá je Svätému Otcovi blízka: múdrosť starších ľudí. Trvanie na múdrosti nevyplýva z myšlienky, že starší ľudia sú obdarení väčšou múdrosťou ako ostatní, skôr majú skúsenostnú múdrosť – múdrosť mnohých rokov života. Starší ľudia sú veľkým zdrojom, ako sa dostať z krízy, lepšie a nie horšie. Ide predovšetkým o to, aby nám pomohli pochopiť, že to, čo prežívame, nie je prvá kríza, ani nebude posledná, a že príbeh ľudstva je umiestnený v dejinách, ktoré ich presahujú. V posolstve pápež hovorí každému staršiemu že "je potrebné, aby ste aj vy vydali svedectvo o tom, že je možné vyjsť obnovený zo skúsenosti skúšky" a ako príklad uvádza skúsenosť vojny, ktorú mnohí prežili.
Nepohŕdať staršou generáciou znamená nenechať sa ohromiť súčasnosťou. Prekážky, ktoré dnes zažívame a ktoré sa zdajú neprekonateľné, získavajú správny rozmer, keď sa na ne pozrieme z dlhodobej perspektívy. V tomto zmysle môžu skúsenosti starších ľudí pomôcť mladým ľuďom: pomôcť im chápať vlastný život s väčším odstupom a realisticky, s opatrnosťou, ktorá je potrebná na prijímanie správnych rozhodnutí. Koľkokrát starý rodič pomohol vnukovi pochopiť, že zdanlivo skvelé sklamanie je len nová cesta, na ktorú ukazuje Pán.
Podobne, nemali by sme mali vedieť, že Cirkev sa zrodila zo skúseností generácií kresťanov, ktorí nás predchádzali a živili svojou vierou, ktorá nás viedla k tomu, aby sme pochopili, že krízy, ktoré prežívame, sú len krokmi na ceste ľudu v priebehu dejín? Pápež František venoval niekoľko dôležitých pasáží encykliky "Fratelli Tutti" práve potrebe nestratiť historické povedomie a vážiť si starých rodičov, ktorí sú hlasom a prítomnosťou tohto povedomia.
Dúfam, že Svetový deň starých rodičov a starších ľudí nám pomôže rásť v našej láske k starším ľuďom a objaviť ich ako učiteľov nehy, strážcov našich koreňov a rozdávateľov múdrosti. Z našej strany celá Cirkev opakuje každému starému rodičovi a každému staršiemu človeku: "Budeme s vami vždy", až do konca čias.
Zdroj: http://www.laityfamilylife.va/content/dam/laityfamilylife/Anziani/conferenzastampa/ENG%20Card.%20Farrell.pdf